Meksikalılara umutlanmayı hatırlatan kadın: Galvez - Nilden Bayazıt

Meksikalılara umutlanmayı hatırlatan kadın: Galvez - Nilden Bayazıt

28 Ağustos 2023
Makaleler

Kaynak: PolitikYol

Muhalefet’in etkin, farklı profil kadın siyasetçisi Galvez,  2 Haziran 2024’de yapılacak başkanlık seçimlerine giderken rahat tavırlarıyla popülaritesini artırıyor. Nedeni basit; umut vermesi.

Şu sıralar Meksika’nın zor ve ağır siyasi iklimine bomba gibi düşen bir kadın var:, farklı tavırları, siyasi çalışmalarına kattığı mizah ve rahat tavırlarıyla Obrador  iktidarına kök söktürüyor: sokak satıcılığından teknoloji girişimciliğine uzanan ilginç hayat hikayesiyle  Xochitl Galvez, seneye yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için muhalafet koalisyonu adına adaylığını koyduğunu açıkladığından beri, toplumun her kesimin, ama özellikle gençlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Muhalefet’in bu etkin, farklı profil kadın siyasetçisi, ülke  2 Haziran 2024‘de yapılacak başkanlık seçimlerine giderken rahat tavırlarıyla henüz ölçülmeyen popülaritesini artırıyor. Nedeni basit; umut vermesi.

Çocukluğunu sokakta yemek satarak geçiren, sonraki yılların ünlü teknoloji girişimcisi senatöre dobralığı ve rahat tavırlarıyla uluslararası medyanın da şimdiden ilgisini çekmeyi başardı. Pek çok uzmana göre Galvez şu an itibariyle  Meclis çoğunluğuna ve 32 eyaletin 22 sine sahip olan Andres Manuel Lopez Obrador’un ve partisi Morena’nın  en çekindiği isim.

Seçimlere bir yıldan az bir zaman olduğu için farklı senaryolar çıkması  mümkün, ancak şu an için görünen Galvez’in hızla artan popülerliği.  Cumhurbaşkanı Obrador’un  geleneksel yaptığı  sabah basın brifinglerinin  neredeyse tamamını Galvez’e ayırması Galvez’in popülaritesini sadece arttırıyor. Muhalefetin müzmin  senatörü  bundan oldukça memnun, Obrador konuştukça ona olan ilgi arttığını görmek her muhalif siyasetçinin isteyeceğiz bir durum.

Meksika’nın önde gelen Araştırma Şirketleri’nden Mitofski’nin Başkanı Roy Campos “Galvez, tamamen boş olan bir alanı doldurdu” diyor. “Boş alan seçmendeki umuttu. Özellikle yolsuzluk ve uyuştururcu ticareti konusunda varlık gösteremeyen Obrador ve partisi Morena’nın adayını en zorlayacak isim Galvez. Muhalif seçmen onu gördükçe umutlanacak  bir şey olduğunu hatırladı.”

Önümüzdeki sene yapılacak seçimler, Obrador’un karizmatik liderliğinin gerçekten bir siyasi hareket yaratıp yaratmadığının da bir göstergesi olacak. Yerine geçecek kişi kimse , yönetilemeyen  şiddet, uyuşturucu kartelleri ve ABD sınırı boyunca yayılan  göç sorunuyla baş başa kalacak.

Galvez’in hedefi gençler ve orta-çalışan sınıf. Gençlerin kullandığı günlük jargonları siyasete taşıması, pervasızlığı, dalga geçme özelliği pek çok genç Meksikalı ve özellikle orta sınıf tarafından ilgiyle karşılanıyor.
Campos, Henüz popülerlik Araştırması yayınlanmadığını söylüyor, ancak ona göre  bu, Galvez’e “siyasi fenomen”  denmesine engel değil.

Daha önce Mexico City valiliği için bağımsız aday olma talebinde olan Galvez, farklı kimliğini ilk kez geçtiğimiz aralık ayında Senato’ya dinazor kıyafetiyle gelerek gösteriyor. Amaç Obrador ve partisinin  arkaikliğine, eskiliğine, zamanın dışında kalmışlığına gönderme yapmak.  Obrador’un Meclis’e taşıdığı “seçim reformu” adı altında Meksika Yüksek Seçim Kurulu’nun yetkisini daraltan yasa  muhalefet tarafından çok ağır eleştirildiği halde  Senato’dan geçmiş ancak  Yüksek Yargı tarafından reddedilmişti.

Galvez’in bir diğer önemli özelliği Lopez Obrador’la atışmaktan çekinmemesi; hatta eğlendiği bile söylenebilir. Bunun için bir kaç kez  Obrador’un günlük basın toplantısına katılma talebinde bulunmuş, bu talep  onun tarafından reddedilmiş.

Galvez’in hedefi gençler ve orta-çalışan sınıf. Gençlerin kullandığı günlük jargonları siyasete taşıması, pervasızlığı, dalga geçme özelliği pek çok genç Meksikalı ve özellikle orta sınıf tarafından ilgiyle karşılanıyor.  Bu ay Galvez, seçimlere girecek geniş bir koalisyonun (sol PRD, muhafazakâr PAN ve Meksika’yı 70 sene yöneten PRI ) Cumhurbaşkanı adayı olmak için talep açtı.

Öte yandan  Obrador, popülerliğini sürdürse de önümüzdeki dönem aday olmayacak. Beklendiği üzere Morena Partisi’nin elitleri ortalıkta adaylıklarını dilendirmeye başlamış ve bizde yapılmayan bir görevi yerine getirip görevlerinden istifa etmişler. Bunlar arasında  Mexico City Belediye Başkanı  Claudia Sheinbaum, Dış İşleri Bakanı Marcelo Ebrard ve İç İşleri Bakanı Adan Augusto bulunuyor.

Adaylar netleşmediği için, henüz ortada bir siyasi kampanya yok, kulis haberleri dışında bir bilgiye ulaşılamıyor. Ancak dönem dönem çıkan açık hava ilanlarında  Obrador kurmaylarının yüzlerine bantlar takılırken, Galvez’in sadece kendi telefonuyla  yaptığı ufak , eğlenceli videolar sosyal medyada milyonlarca kişiye ulaşıyor, şimdiden izlenme rekorları kırıyor.

Galvez’in dediği önemli, çünkü dünyanın pek çok yerindeki seçmen gibi   Meksika halkının da “inanacak” birine ihtiyacı var.  Galvez’in “lider olma” hevesindeki siyasetçilere vereceği en büyük ders  ise “kendi” olmayı becerebilmesi. İnandırıcı ve sahici olması.

Meksika’nın en fakir eyaletlerinden Hidalgo’da Meksika yerlisi ve tacizle suçlanan bir öğretmen babanın çocuğu olarak doğan Galvez, kendi yerel köklerine sonuna kadar sahip çıkıyor, mesela yabancı basının karşısına mutlaka yerel kıyafetlerle çıkıyor; geldiği yeri göstermekten adeta gurur duyuyor.

Galvez’in hayat ve dahası siyasi hikayesi toplumun her kesimine dokunabilecek  bir hikaye, kendi geçmişini Galvez’de gören yoksul seçmenden, onu potansiyel bir silah olarak gören ve şimdiye dek hiç dokunulmayan zengin seçmene kadar… Anahtar kelime ise  “sahici olması” ve “kimliğine sahip çıkması”.
Oysa çocukluğu   sokaklarda   Meksika yerel yiyeceği  tamales satarak geçmiş. Genç kızlığı ise  ofis sekreterliği ve bilgisayar mühendisliğini burslu kazanana kadar  telefon operatörlüğü yaparak.  Ancak sonra  kapılar bir bir Galvez için açılmış, kurduğu teknoloji şirketi pek çok ihaleyi alarak önemli bir teknoloji şirketine dönüşmüş.

Galvez’in siyasetçilerde hiç de  alışık olunmayan en önemli farkı mizah anlayışı ve bunu siyasi diline yansıtması.  Seçmenle arasında kurduğu bağ, rahat ve içten davranışları  aslında Obrador’la ortaklaştığı en büyük özellik, muhtemelen Obrador’un ondan bu kadar rahatsız olmasının temelinde de bu benzerlik yatıyor. Obrador, Galvez’in yoksul geçmişini kullanarak , çoğunluğu kendine oy veren yoksul seçmeni kandırdığını, aslında “oligarkların” ve “muhafazakârların” adayı olduğunu sık sık dile getiriyor.

Galvez is her zamanki dobralığıyla  onu korkak bir şovenist olmakla suçluyor; “Kadınlardan sadece çalışmalarının beklendiği oldukça ataerkil, maço bir çevrede büyüdüm. Ancak benim geçmişimi ve çalışmalarımı yok sayarak bir yere varamaz, hepsi orta yerde öyle duruyor. Kimseye dokundurtmam”.

Galvez, Cumhurbaşkanı’nın mirasına sahiplenmek isteyen siyasi elitlerden de korkmadığını açıkça ifade ediyor. Siyaset yaparken kendi öz kimliğini, yani sahiciliğini ortaya koyma bu aşamada önemli; “Onlar, Obrador’dan farklı bir şey yapamazlar, çünkü kendilerine ait  kimlikleri yok.”

Galvez’in hayat ve dahası siyasi hikayesi toplumun her kesimine dokunabilecek  bir hikaye, kendi geçmişini Galvez’de gören yoksul seçmenden, onu potansiyel bir silah olarak gören ve şimdiye dek hiç dokunulmayan zengin seçmene kadar… Anahtar kelime ise  “sahici olması” ve “kimliğine sahip çıkması”.

Yani kimliğiyle verdiği mesajın birebir örtüşmesi.

Çerezler kullanıyoruz, detaylar: .